Toshkent davlat agrar universitetining 95 yilligi munosabati bilan O‘zbek milliy maqom san’ati markazi Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy bo‘limi ijodkorlari tomonidan “Maqom san’atimiz gultoji” nomli jonli ijrodagi konsert dasturi bo‘lib o‘tdi!
view 182
Maqom san’atining jozibasi, milliy kuy va qo‘shiqlar uyg‘unligi tomoshabinlarga ezgulik va iftixor tuyg‘ularini baxsh etdi. Konsert davomida “Ilmi sulton”, “Uch gulistondan salom”, “Naqshi post”, “Universitet”, “Murabbiy ustoz” kabi asarlar mahoratli ijrochilar tomonidan jonli ijro etildi.
Tadbirda Toshkent davlat agrar universiteti rahbariyati, professor-o‘qituvchilar, xorijiy mehmonlar hamda talaba-yoshlar ishtirok etishdi. Shuningdek, “Bo'ston” ashula va raqs ansambli a’zo
lari ham ijrochilar bilan birgalikda maqom yo‘llarini ijro etib, barchaga unutilmas lahzalarni tuhfa etishdi.
Toshkent davlat agrar universiteti vakillari poytaxtimizdagi Alisher Navoiy nomidagi “Milliy kutubxona”ning Simpoziumlar saroyida pokistonlik yozuvchi Muhammad Abbos Xon qalamiga mansub “O‘zbekiston: Uchinchi Renessans – kelajak kontsepti” nomli kitob taqdimotida ishtirok etishdi
Toshkent davlat agrar universiteti vakillari Qirg‘izistonning Bishkek shahrida Germaniyaning Xalqaro hamkorlik bo‘yicha jamiyati (GIZ) tomonidan tashkil etilgan “Markaziy Osiyoda iqtisodiy o‘sish sohalari uchun kasbiy ta’lim” (PECA) mintaqaviy loyihasining yakuniy kanferensiyada ishtirok etdi.