O’ZBEKISTON-FRANSIYA:Oliy ta’lim va innovatsiyalar sohasida manfaatli hamkorlik loyihalari
Toshkent davlat agrar universiteti rektori N.Oblomuradov Fransiyaga tashrifi doirasida Fransiya Taraqqiyot agentligi (AFD) va yetakchi agroinjenerlik oliy ta’lim va tadqiqot instituti AgroParisTech rahbariyati bilan uchrashdi. Muzokaralarda qo’shma ta’lim dasturlarini yo’lga qo’yish, agrar sohada innovatsion hamkorlikni kengaytirish, fransuz tili o’quv kurslarini tashkil etish, startaplarni qo’llab-quvvatlash, ilm-fan yutuqlarini tijoratlashtirish, ilmiy-tadqiqot ishlanmalarini rivojlantirish bo’yicha hamkorlik ko’rib chiqildi.
AgroParisTech instituti bilan qo‘shma ta’lim dasturlari, ilmiy loyihalar, professor-o‘qituvchilar va talabalarning almashinuvi, innovatsion agrotexnologiyalarni tatbiq etish masalalari bo’yicha bir qator kelishuvlarga erishildi.
Toshkent davlat agrar universitetida Saratov davlat yuridik akademiyasi hamda Saratov viloyati bo‘yicha Federal monopoliyaga qarshi xizmat boshqarmasi bilan hamkorlikda “Monopoliyaga qarshi va u bilan bog‘liq qonunchilikni huquqiy tartibga solishni takomillashtirish yo‘nalishlari” mavzusida xalqaro davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Jarayon
“Xotin-qizlarga nisbatan zo‘ravonlikka barham berish xalqaro kuni” munosabati bilan 25-noyabrdan 10-dekabrgacha davom etadigan “Xotin-qizlarga nisbatan raqamli zo‘ravonlikka barham berish uchun birlashaylik” shiori ostidagi targ‘ibot tadbirlari doirasida Toshkent davlat agrar universitetida “Zo‘ravonliksiz hayot-har bir ayolning huquqi” mavzusidagidavra suhbati o’tkazildi